Monitoring chorob obilnin
Rez plevová v roce 2022
Epidemické výskyty rzi plevové v České republice v letech 2013–2015 ukázaly na význam této choroby v našich podmínkách a potenciál její škodlivosti při změně rasového spektra, tj. při výskytu ras s odlišnými nároky na prostředí a napadení dříve odolných odrůd. Epidemie měla pozitivní vliv na úroveň rezistence u nás pěstovaných odrůd pšenice.
Sněti mazlavé na obilninách
Na pšenici se u nás vyskytují mazlavá sněť pšeničná (Tilletia caries, syn. T. tritici), mazlavá sněť hladká (T. laevis, syn. T. foetida) a sněť zakrslá (T. controversa). V konvenčním zemědělství poskytuje ochranu proti snětím mazlavým fungicidní ošetření osiva. S rozvojem ekologického zemědělství se ale v Evropě zvyšuje zájem o šlechtění na rezistenci.
Vyhodnocení monitoringu houbových patogenů chorob pat stébel a listových skvrnitostí pšenice v roce 2022
V letošním roce byl ve VÚRV, v.v.i. v Praze-Ruzyni prováděn pravidelný monitoring výskytu houbových chorob na pšenici. Vzorky přicházely z celé republiky ze zemědělských podniků, od farmářů, zkušebních a šlechtitelských stanic. Celkem bylo analyzováno 134 vzorků chorob pat stébel pšenice
Výskyt houbových chorob pšenice v roce 2022
Během letošního března a dubna přicházely do VÚRV, v.v.i. vzorky ozimých obilnin (převážně pšenice ozimé) k preventivnímu rozboru chorob pat stébel. Většina těchto vzorků vykazovala příznaky onemocnění, v nichž převládali původci stéblolamu
Výskyt snětí mazlavých na pšenici
Na pšenici se u nás vyskytují celkem tři druhy snětí mazlavých: mazlavá sněť pšeničná (Tilletia caries, syn. Tilletia tritici), mazlavá sněť hladká (Tilletia laevis, syn. Tilletia foetida) a sněť zakrslá (Tilletia controversa). V napadených klasech se místo obilek tvoří hálky sněti.
Výskyt rzí na pšenici ve vegetační sezóně 2021
Výskyt rzí na pšenici je každoročně otázkou vhodných klimatických podmínek, šíření a změn v populacích rzí na pšenici a rovněž i výběru odolných či náchylných odrůd pro pěstování. U pšenice seté, stejně jako u pšenice špaldy, jednozrnky i dvouzrnky se vyskytují rez travní (Puccinia graminis f.sp. tritici), rez plevová (Puccinia striiformis) a rez pšeničná (Puccinia triticina).
Fuzariózy klasu u pšenice – aktuální informace k 30. 7. 2021
Výskyt klasových fuzarióz včetně akumulace mykotoxinů je ovlivněn podmínkami ročníku a vlivem lokálních klimatických podmínek. Ve střední Evropě jsou nejběžnějšími původci klasových fuzarióz Fusarium graminearum, F. culmorum, F. poae a F. avenaceum. K napadení může dojít v širokém období od objevení se klasu až po plnou zralost.
Výskyt chorob pat stébel obilnin na jaře 2021
Choroby pat stébel na ozimých obilninách se v České republice vyskytují každoročně. Nejzávažnější z nich je stéblolam, jehož původcem jsou dva samostatné druhy hub: Oculimacula yallundae a Oculimacula acuformis. Primární symptomy chorob pat stébel lze pozorovat již v předjaří v podobě nespecifických hnědých skvrn na bázi stébel obilnin.
Setkání členů subkomise pšenice ve VÚRV
Dne 30. 6. 2021 se ve VÚRV, v.v.i. konalo setkání členů subkomise pšenice při ČMŠSA, spojené s prohlídkou polních pokusů s umělou infekcí (stéblolam, rez travní, sněť mazlavá a zakrslá, fuzariózy klasu a BYDV). Subkomise pšenice sdružuje všechny šlechtitelské subjekty zaměřené na šlechtění pšenice na území ČR a pracoviště výzkumu VÚRV, v.v.i.
Monitoring výskytu růžovění klasu pšenice (Fusarium sp.) v ČR v roce 2020
Publikace vydaná v roce 2021 obsahuje výsledky monitoringu výskytu růžovění klasů pšenice (Fusarium sp.) prováděného pracovníky ÚKZÚZ (Oddělení metod monitoringu a prognóz výskytu ŠO) a VÚRV, v.v.i. (výzkumný tým Genetika a šlechtitelské metody) v roce 2020.