Monitoring výživy rostlin
Zásoba dusíku a vody v půdě a hnojení ozimů po letošní zimě
U ozimé řepky je zásoba minerálního dusíku (Nmin) v půdě nízká a většina porostů již byla přihnojena dusíkem. Pod ozimou pšenicí jsme před zimou zjistili většinou dobrou zásobu minerálního dusíku v půdě, přičemž největší hodnoty jsme zjistili po dobrých předplodinách jako hrách, mák, jetel, brambory, cukrovka a ozimá řepka a po organickém hnojení.
Reakce odrůd ozimé pšenice na intenzitu agrotechniky v roce 2022
V odrůdových pokusech založených na sušších stanovištích v Chráštanech u Rakovníka a v Praze-Ruzyni jsme sledovali vliv různého zpracování půdy a různé intenzity výživy a ochrany rostlin na výnos zrna odrůd ozimé pšenice s různou odolností k suchu.
Rizika zpracování půdy při zakládání porostů řepky
I v letošním roce dochází při zpracování půdy před setím ozimé řepky k řadě chyb, což se může projevit ve špatném vzcházení a v nevyrovnanosti porostů. Řepka dobře reaguje na hlubší prokypření půdy, kdy se uvolní v důsledku intenzivnější mineralizace více živin z půdní zásoby, ale zároveň dochází ke značným ztrátám vody a uhlíku…
Hydrokompost může pomoci vinařům překonat sucho
Tisková zpráva, Lednice, 12. května 2022 – Výzkumný ústav rostlinné výroby (VÚRV) a Ústav vinohradnictví a vinařství Mendelovy univerzity (ÚVV MU) spouští v těchto dnech test české patentové novinky Hydrokompost, která by měla pomoci českým a moravským vinařům v boji se suchem…
Organická hnojiva ke zlepšení retenčních vlastností půdy
Kvůli měnícímu se klimatu, vyšším teplotám, častějším výskytům period sucha a delších období beze srážek se voda stává i v našich zeměpisných šířkách čím dál tím důležitější surovinou. Výkyvy počasí jsou přitom nepravidelné a v posledních letech jsou považovány za jasný signál změny klimatu. Na tuto změnu se musíme naučit adaptovat a ovocnářství není výjimkou. […]
Musíme vrátit do půdy život, jinak se bez umělých hnojiv neobejdeme, říká expert
„Letos ještě zemědělci hnojení zvládnou, otázka je, čím pohnojí příští rok,“ uvádí Pavel Růžek, expert na výživu rostlin a hnojení z Výzkumného ústavu rostlinné výroby v Ruzyni.
Příjem dusíku z půdy při nízkých teplotách a nedostatku srážek
Přestože v odpoledních hodinách v některých dnech teploty vzduchu přesahují 10 °C, teplota půdy je zejména po nočních mrazech nízká a příjem živin rostlinami malý. Kromě živin z půdní zásoby byly dosud jen minimálně přijímány také živiny z aplikovaných dusíkatých hnojiv, což ovlivnil také nedostatek srážek.
Přihnojení řepky dusíkem na začátku jara
Někteří farmáři v teplejších oblastech již začali uvažovat o regeneračním přihnojení řepky. Jak vyplývá z informačních portálů Intersucho.cz a Agrorisk.cz, současné půdní podmínky téměř v celé republice nejsou vhodné pro přihnojení ozimů dusíkem a ani v příštím týdnu se nezlepší. Relativní nasycení půdního profilu vodou do 40 cm je sice nižší než v loňském roce, […]
Bilance fosforu v rostlinné produkci v ČR
Podstatou bilancí je výpočet rozdílu mezi měřitelnými vstupy a výstupy živin do a z půdy. Bilančním rozdílem je buď přebytek, nebo nedostatek. Na rozdíl od dusíku je přebytek fosforu akumulován v půdě, v případě mírného přebytku na úrovni jednotek kg P/ha a na půdách s nižší zásobou přístupného P i bez většího rizika. Bilanční nedostatek však […]
Riziko nevyrovnaného vzcházení řepky po vydatných srážkách
Větší úhrny srážek při bouřkách nebo intenzivnějších deštích po zasetí řepky mohou mít nepříznivý vliv na povrchovou strukturu půdy a vzcházení rostlin. Vytvoření krusty na povrchu půdy omezuje přístup vzduchu ke klíčícím semenům, na což je řepka citlivá.