Půda, výživa rostlin a hnojení
Vyplavení nitrátů a dalších živin v porostech řepky
Nadměrné množství srážek v polovině září 2024 způsobilo mimo jiné i vyplavení nitrátů a dalších živin dobře pohyblivých v půdním profilu (např. Mg, Ca) z povrchové vrstvy půdy. To se může projevit nedostatkem dusíku zejména u později setých porostů řepky a tvorbou krusty na povrchu půdy…
Model OH pro ekoplatbu 2024
Rychlý odkaz ke stažení formuláře pro ekoplatbu na orné půdě 2024: kultura R 2023/24 Rychlý odkaz ke stažení formuláře pro ekoplatbu ve chmelnicích 2024: kultura C 2023/24 (23. 7. 2023 doplněn příklad výpočtu) Rychlý odkaz ke stažení formuláře pro ekoplatbu na plochách s víceletými produkčními plodinami 2024: kultura P 2023/24
Bilance N za hospodářský rok hnojení 2023/2024
Formuláře pro výpočet bilance dusíku za hospodářský rok hnojení 2023/2024 a sklizňový rok 2024 Podmínka bilancování dusíku se vztahuje na zemědělský závod s výměrou zemědělské půdy min. 30 hektarů, hospodařící ve zranitelné oblasti (ZOD), a to jakoukoliv částí.
Aktualizovaná metodika „Uložení hnojiv, upravených kalů a krmiv na zemědělské půdě“ (3. vydání, 2024)
Předkládáme upravenou verzi metodiky (třetí, aktualizované vydání). Změny v metodice se týkají pouze uložení hnoje apod. na pozemcích ve zranitelných oblastech. Od 1. července 2024 totiž platí pravidla 6. akčního programu nitrátové směrnice, nastavená novelou nařízení vlády č. 262/2012 Sb. v roce 2024.
Ztráty vody a uhlíku při zpracování půdy v letním období
V teplém letním období by půda neměla zůstat po sklizni plodin holá, ale pokrytá posklizňovými zbytky, ponechaným strništěm, zasetými meziplodinami, popř. vzešlým výdrolem. Po podmítce nebo orbě bez ponechání rostlinných zbytků na povrchu se půda více prohřívá, s čímž souvisí i ztráty vody, živin (např. nitrátů) a uhlíku ve formě emisí CO2 v důsledku intenzivnějšího […]
Aplikace dusíkatých hnojiv na slámu
Rozklad slámy po sklizni obilnin je v posledních letech stále častěji více ovlivněn povětrnostními podmínkami daného ročníku, zvláště periodami sucha nebo vysokými srážkami, které mohou ovlivnit i účinnost aplikace dusíkatých hnojiv na podporu rozkladu slámy. Na základě dosažených výsledků je doporučeno snížit dávky minerálních dusíkatých hnojiv na 4–5 kg N/t slámy.
Změny pravidel nitrátové směrnice v ČR od 1. července 2024
Ve středu 12. června 2024 byla schválena novela nařízení vlády č. 262/2012 Sb., o stanovení zranitelných oblastí a akčním programu. Byla provedena pravidelná revize vymezení zranitelných oblastí a nastavena pravidla 6. akčního programu na období 2024–2028. Účinnost změn je od 1. července 2024. Novelu (vydána ve Sbírce zákonů pod č. 193/2024 Sb.), platné znění nařízení […]
Odrůdové pěstební technologie u ozimé pšenice
Přijďte si prohlédnout odrůdové pokusy v Chrášťanech u Rakovníka (možnost individuálních prohlídek). V odrůdových pokusech založených na stanovišti v Chráštanech u Rakovníka sledujeme od roku 2006 vliv různého zpracování půdy a různé intenzity výživy a ochrany rostlin na výnos zrna odrůd ozimé pšenice s různou odolností ke stresům.
Zásoba vody v půdě a hnojení dusíkem
Zásobení prokořeněného půdního profilu vláhou se na většině území ČR ve srovnání s minulým týdnem výrazněji snížilo a další pokles lze předpokládat v tomto a příštím týdnu. Proto je třeba při zpracování půdy k později setým jařinám zejména při teplém a větrném počasí co nejvíce omezit ztráty vody. Absence srážek v některých oblastech omezuje využití […]
Přihnojení ozimů po letošní zimě
Stav půdy a porostů ozimů po letošní zimě se liší od loňského roku, na což bychom měli reagovat také regeneračním přihnojením. Půda je v celém svém profilu na většině území nasycená vodou (viz portál Intersucho) a pod ozimou pšenicí došlo během zimy k většímu vyplavení nitrátového dusíku než v minulých letech.