Metodiky
V této rubrice aktuálně zveřejňujeme právě vydané metodiky, které ještě nejsou zaevidovány v ústavní databázi výsledků.
Metodiky pro praxi rovněž najdete v rubrice Vydavatelská činnost VÚRV.
Metodika „Monitoring škůdců zeleniny pomocí feromonových lapáků“ (2022)
Metodika shrnuje základní informace o monitoringu škůdců polní zeleniny pomocí feromonových lapáků, dostupných na trhu.
„Metody a agrotechnické postupy vedoucí ke zvýšení stability půdních agregátů“ (2022)
Stabilita půdních agregátů je důležitá vlastnost půdy, která ovlivňuje kvalitu půdy a půdní úrodnost. Je závislá na mnoha faktorech, které jsou částečně určeny podmínkami daného stanoviště, částečně ovlivněny způsobem hospodaření.
„Pěstební technologie odrůdy pšenice ozimé Megan“ (2022)
Metodika popisující vhodné technologie pěstování odrůdy pšenice ozimé Megan je ke stažení zde nebo k prohlédnutí níže.
„Pěstební technologie a praktické využití českých vyšlechtěných odrůd béru italského“ (2023)
Jako jedno z hlavních řešení se v současné době uvádí šlechtění a výběr odolnějších druhů a odrůd, které se lépe přizpůsobí dostupnosti vody v půdě a budou tak odolnější vůči novým klimatickým podmínkám.
„Metodika pro identifikaci virulentních faktorů Paenibacillus larvae …“ (2022)
Mor včelího plodu je velmi nebezpečná nákaza včel v Česku i jinde ve světě. Důležitým poznatkem při řešení nákaz je znalost virulence původce onemocnění. Metodika přináší hodnocení virulence patogenu proteomickým přístupem.
„Pěstební technologie pro oves setý a oves nahý“ (2022)
Metodika popisující vhodné technologie pěstování ovsa setého a ovsa nahého je ke stažení zde nebo k prohlédnutí níže. Autorský kolektiv: Ing. Jana Chrpová, CSc., RNDr. Veronika Dumalasová, Ph.D., Mgr. Alena Hanzalová, Ph.D. (Výzkumný ústav rostlinné výroby, v.v.i.) Ing. Marie Chourová (Výzkumné centrum SELTON, s.r.o.)
„Metodika pro cílené získání mikrobiálních izolátů dekontaminujících prostředí zatížené perzistentními polutanty“ (2022)
Cílem metodiky bylo vyvinout postupy, které by umožnily identifikovat mikroorganismy využitelné pro degradaci chloracetanilidových pesticidů a jejich relevantních metabolitů. Vytvořené postupy jsou principiálně aplikovatelné i na další pesticidy a prakticky libovolné polutanty…
„Metodika pro hodnocení vlivu subletálních dávek pesticidů na půdní živočichy…“ (2022)
Metodika pro hodnocení vlivu subletálních dávek pesticidů na půdní živočichy s využitím OMICs přístupu – model Folsomia candida Anotace: Půdní živočichové jsou v prostředí vystaveni působení řadě cizorodých látek. Za nejdůležitější skupinu rizikových látek jsou považovány pesticidy,
Aktualizovaná metodika „Hospodaření ve zranitelných oblastech – 5. akční program nitrátové směrnice“ (2022)
Metodika byla aktualizována s ohledem na dokončení novelizace legislativy hnojiv v roce 2021. Přehled provedených úprav je shrnut na začátku kapitoly „Úvod“. Pro porovnání pravidel platných ve zranitelných oblastech (ZOD) a mimo tyto oblasti jsou totiž v metodice okrajově zmíněny i obecné požadavky na uložení hnoje apod. na zemědělské půdě, podle zákona č. 156/1998 Sb., […]
Aktualizovaná metodika „Uložení hnojiv, upravených kalů a krmiv na zemědělské půdě“ (2022)
Upozorňujeme na drobnou opravu v textu metodiky, omlouváme se za chybu. V tabulce na straně 63 byl u položek „Složiště – komposty“ a „Složiště – separát digestátu“ u „Evidence skladu“ opraven výraz „ne“ na „skladová karta“. Podle zákona č. 156/1998Sb., o hnojivech, ve znění pozdějších předpisů je vyžadována povinnost vedení skladové evidence u veškerých hnojiv. […]