Aktualizovaná metodika „Uložení hnojiv, upravených kalů a krmiv na zemědělské půdě“ (3. vydání, 2024)

Předkládáme upravenou verzi metodiky (třetí, aktualizované vydání). Změny v metodice se týkají pouze uložení hnoje apod. na pozemcích ve zranitelných oblastech. Od 1. července 2024 totiž platí pravidla 6. akčního programu nitrátové směrnice, nastavená novelou nařízení vlády č. 262/2012 Sb. v roce 2024. Přitom byly upraveny i podmínky pro uložení tuhých statkových hnojiv, kompostu a digestátu na zemědělské půdě:

  • byl přidán ochranný pás (buffer) se zákazem uložení uvedených hnojiv u okraje OPVZ (PHO) prvního stupně: „složiště vzdáleno minimálně 100 m od hranice ochranného pásma vodních zdrojů I. stupně, …“ (pás bude doplněn do příslušné vrstvy LPIS)
  • pro přímé uložení chlévské mrvy, tedy bez meziskladování, bylo upraveno požadované množství steliva a přidána další možná steliva: „Pokud je průměrná denní spotřeba steliva na 1 dobytčí jednotku při ustájení skotu větší než 4 kg slámy, sušeného separátu kejdy nebo digestátu, 6 kg dřevních pilin nebo 11 kg nesušeného separátu kejdy nebo digestátu, lze takto vyrobenou chlévskou mrvu, a to i po jejím následném doplnění na potřebný podíl steliva, uložit na zemědělském pozemku bez meziskladování.“

Aktualizovanou verzi metodiky (z 31. 7. 2024) si můžete stáhnout zde nebo prohlédnout níže.

Hnoje_3_vydani_2024_komplet

 

Kategorie aktuality, metodiky, výživa rostlin.
Počet zobrazení: 1 147