Škůdci

Monitoring škůdců polní zeleniny – 25. týden

Pokračuje přelet škůdců z řepek a dalších rostlin do brukvovité zeleniny (molice, zápředníček, mšice zelná, dřepčíci). Na některých lokalitách jsou znovu vysoké počty dospělců krytonosců. Přilétají nové třásněnky. Začíná kladení 2. generace květilky zelné (bílá vajíčka na obrázku). Na rizikových plodinách/pozemcích hledat požerky osenice polní.

>

Monitoring škůdců polní zeleniny – 43. týden

43. týden 2023 Většina porostů je sklizena, do zbývajících mohou za pěkného počasí stále přilétat nové mšice a třásněnky. Pokračuje líhnutí molic z pupárií na rostlinách a žír housenek. Mšice lákají pestřenky, jejich dravé larvy mohou odběratelům vadit svou přítomností. Teplé říjnové počasí umožňuje výskyt dalších druhů škůdců, ale početnost je zpravidla velmi nízká.

>

Klíč k určování poškození vlašských ořechů vrtulí ořechovou

Černání vlašských ořechů. Vlašské ořechy jsou často napadené škodlivými organismy. Na jižní a střední Moravě se jedná o kombinaci chorob a larev vrtule ořechové, v dalších částech republiky jsou nejčastější příčinou choroby, ale již se stále častěji objevují ohniska se škodlivým výskytem vrtule ořechové. Co způsobilo poškození Vašich ořechů pomůže odhalit tento klíč.

>