Škůdci
Monitoring škůdců polní zeleniny – 41. týden
Počasí má zůstat chladnější, škůdců mnoho nepřibude, konec sezony bude s podprůměrným výskytem. Pokračuje nálet mšice broskvoňové a tvorba kolonií, méně častá je mšice zelná a dřepčíci. Na cibuli se stěhují nové třásněnky. Na zbývajících porostech brukvovití zeleniny se mohou objevit další škůdci (bělásci, housenky, pilatka řepková), ale většinou dávají přednost novým řepkám a hořčicím.
Seminář „Rizika, regulace a identifikace škůdců v potravinářských a zemědělských provozech“, 23. 9. 2024
Pozvánku na seminář určený pro pracovníky Státní zemědělské a potravinářské inspekce si můžete stáhnout zde nebo prohlédnout níže:
Seminář „Dezinfekce, dezinsekce, deratizace – problémy v potravinářském průmyslu“, Praha, 10. 9. 2024
Pozvánku na akci, která se bude konat ve VÚRV, v.v.i. v Praze-Ruzyni si můžete stáhnout zde nebo prohlédnout níže.
Technologie ochrany jabloní, hrušní a drobného ovoce v systému integrované produkce (2023)
V roce 2023 byly zpracovány a ověřeny nové technologie ochrany ovoce v systému integrované produkce pro nízkoreziduální a bezreziduální produkci
Metodika „Efektivní ochrana proti škůdcům brukvovité zeleniny v systému integrované produkce zeleniny …“ (2023)
Metodiku „Efektivní ochrana proti škůdcům brukvovité zeleniny v systému integrované produkce zeleniny při omezení rizik výskytu reziduí pesticidů v produktech“ vytvořil autorský tým pod vedením Ing. Terezy Horské, Ph.D.
Seminář „Dezinfekce, dezinsekce, deratizace…“, 14. – 15. 11. 2023
Pozvánku na seminář určený profesionálním pracovníkům sdružení DDD si můžete stáhnout zde nebo prohlédnout níže.
Monitoring škůdců polní zeleniny – 43. týden
43. týden 2023 Většina porostů je sklizena, do zbývajících mohou za pěkného počasí stále přilétat nové mšice a třásněnky. Pokračuje líhnutí molic z pupárií na rostlinách a žír housenek. Mšice lákají pestřenky, jejich dravé larvy mohou odběratelům vadit svou přítomností. Teplé říjnové počasí umožňuje výskyt dalších druhů škůdců, ale početnost je zpravidla velmi nízká.
Seminář „10 let úspěšné spolupráce výzkumu a praxe v oblasti řízených atmosfér a rezistence škůdců“, 24. a 25. 10. 2023
Dovolujeme si Vás pozvat na akci, konanou na dvou různých místech – 24. 10. v Praze a 25. 10. v Dolní Lhotě u Luhačovic. Pozvánka ke stažení zde nebo k prohlédnutí níže.
Sršeň asijská není vražedné monstrum, říká expert
Rozhovor s RNDr. Jiřím Skuhrovcem, Ph.D. pro iDNES TV najdete zde. Aktuální informace k sršni asijské: platforma NAJDI.JE (nová akce a koordinace monitoringu).
Klíč k určování poškození vlašských ořechů vrtulí ořechovou
Černání vlašských ořechů. Vlašské ořechy jsou často napadené škodlivými organismy. Na jižní a střední Moravě se jedná o kombinaci chorob a larev vrtule ořechové, v dalších částech republiky jsou nejčastější příčinou choroby, ale již se stále častěji objevují ohniska se škodlivým výskytem vrtule ořechové. Co způsobilo poškození Vašich ořechů pomůže odhalit tento klíč.