Odrůdy
„Polní den čiroků“, Ivanovice na Hané, 17. 9. 2024
Dovolujeme si Vás pozvat polní den, spojený s pokřtěním nově registrované české odrůdy Rufuss. Pozvánka ke stažení zde nebo k prohlédnutí níže.
Sklizeň základního množitelského porostu béru italského RUBERIT
K dnešnímu dni byla provedena kombajnová sklizeň základního množitelského porostu béru italského, odrůdy RUBERIT, která pochází ze šlechtění Ing. Jiřího Hermutha z Genové banky VÚRV, v.v.i.
Nárůst množitelských ploch odrůd vyšlechtěných ve VÚRV
ÚKZÚZ v Brně zveřejnil „Přehled přihlášených množitelských ploch za rok 2024“. Níže uvádíme tabulku s množitelskými plochami odrůd vyšlechtěných na pracovišti Genové banky ve VÚRV, v.v.i. v Praze-Ruzyni. V současné době se množí 11 odrůd devíti různých plodin, s letošní celkovou množitelskou plochou 233 ha v rámci všech osivářských kategorií.
Sklizeň genetických zdrojů ozimé pšenice
Kurátoři obilných kolekcí Genové banky a studenti usilovně pokračuji ve sklizni genetických zdrojů ozimé pšenice. Důležitá je týmová práce a preciznost. Máme již také sklizené množení ozimé špaldy, odrůdy RUTH, která je třetím rokem v registračním řízení v ÚKZÚZ Brno.
Ředitel ÚKZÚZ Ing. Jurečka navštívil Genovou banku VÚRV
Dne 9. 7. 2024 se setkal ředitel ÚKZÚZ Ing. Daniel Jurečka s pracovníky Genové banky VÚRV, v.v.i. Nejprve navštívil kolekci ječmene a pšenic, kde s kurátory Ing. Jiřím Hermuthem a Ing. Zdeňkem Nesvatbou, Ph.D. probrali nové výzvy pro budoucnost. Následně proběhla komentovaná prohlídka kolekcí minoritních plodin pod vedením Ing. Petry Hlásné, Ph.D.
V genové bance začaly žně
Aktualita z Genové banky VÚRV, v.v.i.: V pondělí 8. 7. 2024 začaly žně. Odrůdy ozimého ječmene jsou již zralé. Pracovníci kolekcí obilovin z Genové banky ve spolupráci se studenty začali odebírat sklizňové snopy k rozborům. Text a foto: Jiří Hermuth
Genetické zdroje – odpočet klasů na plochu
Jednou z velmi důležitých charakterizací porostů genetických zdrojů je odpočet klasů na plochu. Dne 10. 6. 2024 pracovníci genové banky provedli tuto aktivitu u kolekce GZ jarních pšenic. Preciznost odpočtu klasů je velmi důležitá. Porostům pšenic za minulé období (konec května a začátek června) velmi prospěly dešťové srážky, které se promítly do lepší vitality porostů. […]
Potřebuje o třetinu méně vody než kukuřice
Rozhovor Ing. Jiřího Hermutha, pracovníka oddělení genové banky ve VÚRV, v.v.i. s plodinovou specialistkou ze společnosti Syngenta o čiroku, jeho pěstování a hlavních způsobech využití. Čirok (Sorghum) je zemědělsky významný rod rostlin z čeledi lipnicovité. Pěstuje se jako obilovina, např. na výrobu mouky a používá se též ke krmným nebo technickým účelům.
Současný deficit vodních srážek pro polní plodiny v Praze-Ruzyni je alarmující!
Uvádíme aktuální měsíční sumy srážek v porovnání s dlouhodobým průměrem: březen 4,1 mm (28,1 mm); duben 13,9 mm (38,2 mm); začátek května 1,5 mm (77,2 mm).
Workshop „Význam diverzity plodin a jejich přínosy ve vztahu k měnícímu se klimatu“, 16. 5. 2024
Pozvánku si můžete stáhnout zde nebo prohlédnout níže.