Úrodné září ve VÚRV: dožínky, vinobraní, Flora i Noc vědců

První podzimní dny byly ve Výzkumném ústavu rostlinné výroby doslova nabité. Ve čtvrtek 22. září se na terase před hlavní budovou v Ruzyni odehrály již tradiční dožínkové slavnosti. Kromě příjemného setkání s kolegy ze všech koutů a pracovišť republiky i bohatého pohoštění, na němž se podíleli sami zaměstnanci (respektive spíše zaměstnankyně), předal ředitel VÚRV Mikuláš Madaras ve spolupráci s náměstkem pro vědu a výzkum Romanem Pavelou Ceny ředitele za nejlepší publikační a aplikované výsledky výzkumu. Udělená ocenění byla vyhlášena v lednu tohoto roku (viz odkaz), ale vzhledem ke covidové situaci došlo k jejich předání až nyní.

Hned v tomtéž týdnu následovalo Karlštejnské vinobraní – 24. a 25. září, na němž se tradičně podílí Výzkumná stanice vinařská. Od té nejen startuje historický průvod, ale zároveń prodává něco ze své produkce, včetně burčáku. Letošní úroda révy patří dle slov Zdeňka Beneše, vedoucího VSV, mezi nadprůměrné a vinobraní se i letos vydařilo.

29. září odstartovala podzimní výstava Flora Olomouc – Hortikomplex. Její hlavní expozice nesla název Plody otce genetiky – odkazovala se na 200. výročí narození G. J. Mendela a prezentovala zejména instituce zapojené do Národního programu genových zdrojů rostlin. A tam jsme rozhodně nesměli chybět! Naše “laboratoř” měla na výstavišti mezi diváky úspěch, stejně jako ukázky hrachu, aromatické a léčivé kořeny či rostliny pro včelí pastvu, které přichystala olomoucká pobočka VÚRV pod vedením Kateřiny Smékalové.

Konec září završila Noc vědců – Všemi smysly. Na vědu jsme si posvítili v Národním zemědělském muzeu za doprovodu nemála dospělých a hlavně dětských návštěvníků. Ti si mohli za asistence výzkumníků z VÚRV poskládat svůj vlastní protein, vyzkoušet, jak chutná čerstvě sesbíraná karlštejnská réva vinná (zejména ćeská odrůda Neronet, která bude mít v říjnu “narozeniny“), anebo prohlédnout některé poklady genetické banky. Velký zájem byl i o lov mšic, zkoušku dronů či stanoviště se včelami. Nemohly chybět ani oblíbené bylinky. VÚRV měl na Noc vědců připravený nabitý program na celkem sedmi stanovištích, do pásma přednášek přispěl Jan Lukáš o digitalizaci zemědělství a David Novotný s poznáváním hub všemi smysly.

Kategorie akce, aktuality.