O hledání původních rostlin

iDNES 13.02.2021: Po staré pšenici pátrá i v domovech seniorů. Detektivka, říká výzkumník…

Brambory odrůdy Reichskanzler či pšenici vyšlechtěnou v Postoloprtech pěstovali obyvatelé Krušnohoří na polích před druhou světovou válkou a odsunem Němců. Historické plodiny, které pak odešly spolu s nimi, se snažil najít Roman Honzík s kolegy z Výzkumného ústavu rostlinné výroby (výzkumný tým Technologie pro udržitelné zemědělství a obnovu krajiny).
„Bylo to jako detektivka zjišťovat z historických pramenů, ze starých švabachem psaných kronik, co se kde pěstovalo,“ říká o práci na česko-saském projektu Enzedra. Tyto staré užitkové rostliny na rozdíl od těch dnešních choulostivých mají sice menší výnosy, ale nepotřebují tolik hnojiv a ochranných prostředků, aby se jim v drsných podmínkách Krušných hor dařilo…
Celý článek publikovaný na serveru iDNES (autor: Kristína Paulenková) najdete zde. Tento článek z iDNES Premium Vám byl nasdílen. Dočíst celý si jej můžete poté, co se přihlásíte nebo zadáte svůj email. Klikněte tedy na „DOČÍST ČLÁNEK ZDARMA“.
Zdroj: iDNES

Odborný článek na toto téma byl zveřejněn v časopise Asociace soukromého zemědělství ČR „Selská revue“ (listopad–prosinec 2020).

Kategorie aktuality, média.
Počet zobrazení: 188