Roman Pavela opět mezi vysoce citovanými autory

Tisková zpráva VÚRV, v. v. i. – 24. 11. 2022

Doc. Ing. Roman Pavela, Ph.D.  je opět mezi oceněnými světovými autory vědeckých prací. Celkem bylo oceněno 6 938 autorů, z toho pouze 116 v kategorii zemědělských věd (Agricultural sciences), kde byl doc. Pavela oceněn jako jediný autor z České republiky. Do seznamu „Highly Cited Researchers“ byl poprvé zařazen v roce 2019 a mezi oceněnými byl i v roce 2021.

Gratulujeme k významnému úspěchu!

Tisková zpráva VÚRV, v. v. i.:

Roman Pavela opět v procentu nejcitovanějších vědců světa

V seznamu nejcitovanějších vědců světa, který pravidelně vydává britsko-americká společnost Clarivate, se stejně jako v letech 2019–2021 objevil Roman Pavela z Výzkumného ústavu rostlinné výroby, v.v.i., jako jediný z České republiky v kategorii Zemědělské vědy.

Prestižní soupis Highly Cited Researchers každoročně vyhodnocuje 1 % nejcitovanějších vědeckých kapacit z celého světa, letos konkrétně 6 938 vědců různých oborů ze 70 zemí. Analýza vychází z nejcitovanějších vědeckých prací za poslední desetiletí podle databáze Web of Science.

Jméno Romana Pavely se vyskytuje v tomto žebříčku již od roku 2019. Mezi 160 dalšími nejcitovanějšími vědci z oboru zemědělských věd je jediný z České republiky, ze sousedních států mu sekundují pouze dva odborníci z Německa. Pavela působí ve Výzkumném ústavu rostlinné výroby, kde se specializuje na výzkum biologicky aktivních látek získaných z rostlin a jejich využití v zemědělství a potravinářství. Mezi jeho hlavní vědecké zájmy patří vývoj botanických pesticidů a základních látek registrovaných podle směrnic Rady EU, biologická účinnost botanických pesticidů a základních látek, výzkum možnosti využití rostlinných metabolitů v potravinářství, lékařství a kosmetice. Ve VÚRV pracuje již od roku 1994, nyní jako vedoucí vědecký pracovník a náměstek pro vědu a výzkum.

„Když jsem se v tomto seznamu ocitl v roce 2019 poprvé, bylo to pro mě překvapení, nečekal jsem, že o naši práci bude ve světě takový zájem,“ přiznává Roman Pavela. „Těší mě, že tento zájem trvá i nadále. Je to zejména ocenění mého týmu, pocta naší tvrdé práci, kterou zároveň děláme s nadšením pro věc, a to se nám vrací tímto způsobem.“

V seznamu nejcitovanějších vědců z České republiky je letos deset jmen, napříč různými obory. Kromě zmíněné docenta Pavely zahrnuje databáze také Petra Baldriana z Akademie věd, Dmitriye Chudakova z Masarykovy univerzity, Francesca de Bella z Akademie věd, Jiřího Jaromíra Klemeše z Vysokého učení technického, Ladislava Krištoufka z Univerzity Karlovy, Ondřeje Nováka z Univerzity Palackého, Jana Pergla z Akademie věd, Petra Pyška z Akademie věd a Jana Vymazala z České zemědělské univerzity. Světově nejvíce citovaných vědců pochází z Číny a USA, z institucí, které tyto vědce zastřešují, si stojí nejlépe Harvardská univerzita a Čínská akademie věd.

Highly Cited Researcher
Kategorie aktuality, média, úspěchy.
Počet zobrazení: 860