„Kopidlenský kvítek“, 14. 5. 2022

Na jaře tentokrát rozkvete i Kopidlenský kvítek

Již sedmadvacátý ročník známého Kopidlenského kvítku proběhne 14. května 2022. Oblíbená výstava, určená široké veřejnosti nejen z řad zahrádkářů, bude i letos rozšířena o pestrý doprovodný program, jemuž bude vévodit botanik a popularizátor vědy Roman Pavela.

Setkání milovníků květin, ekologie, zdravého životního stylu i pěstitelů zeleniny a ovoce proběhne tradičně v kopidlenské zámecké zahradě. Hlavním tahákem doprovodného programu budou přednášky docenta a spisovatele Romana Pavely z Výzkumného ústavu rostlinné výroby na téma „Adaptogeny – léčivé rostliny budoucnosti? Aneb rostliny, které nám pomáhají překonat stres a harmonizují náš imunitní systém“ a „Botanické pesticidy – environmentálně bezpečné přípravky nejen na ochranu rostlin“. Pavela tak populární formou odprezentuje nejnovější výsledky výzkumu v této oblasti a také nově vyvinuté potravin s obsahem zdravě prospěšných látek a inovativní bezpečné přípravky na ochranu rostlin vzešlé z projektů Národní agentury pro zemědělský výzkum (NAZV).

Návštěvníci se také mohou těšit na představení knižní novinky „Světem bylin s Romanem Pavelou“, již třetí díl bestsellerové série věnované využití bylinek v lékařství. Adaptogennní látky z rostlin a jejich využití v potravinářství jsou u nás na vzestupu. Adaptogeny totiž významně přispívají ke zmírnění stresů, ať už fyzických či psychických, a dokonce pozitivně podporují léčbu covidového onemocnění i rekonvalescenci po něm. Potraviny obsahující tyto zdraví prospěšné látky nabídnou nejen k ochutnání na Kopidlenském kvítku jejich výrobci, např.  Rakytník Cvrček, White, Pivovar Kamenice nad Lipou nebo Agro CS. Vývoj těchto potravin vznikl rovněž díky podpoře NAZV.

Prodejní výstava přinese i výrobky Střední zahradnické školy Kopidlno, její studenti si přichystali aranžované truhlíky, výpěstky či tolik potřebné bylinky. Mezi další lákadla bude bezesporu patřit prezentace zemědělské techniky, program pro děti, prohlídka historického skleníku, další řemeslné a regionální výrobky, a zejména kopidlenský řízek, který pro akci chystá ve velkém zdejší školní jídelna a který je proslaven široko daleko.

Kopidlenský kvítek 2022_plakát
Kategorie akce, média.
Počet zobrazení: 1 065