Jak udržet tramvajové pásy zelené?

Získat unikátní a odolné směsi rostlin vhodné pro stálezelené a nízkoúdržbové tramvajové pásy či extrémní klimatické podmínky a zlepšovat díky tomu mikroklima ve městech v ČR je cílem nového společného výzkumného projektu „Genofondy pro města a krajinu“, na jehož řešení se podílejí i pracovníci Výzkumného ústavu rostlinné výroby v Praze-Ruzyni.

Na projektu se dále podílejí Zemědělský výzkum Troubsko, OSEVA vývoj a výzkum ze Zubří, SEED SERVICE z Vysokého Mýta a Dopravní podnik hl. m. Prahy. Projekt, který je financován Technologickou agenturou ČR (TA ČR) poběží do roku 2023.

Výzkumníci a DPP v rámci projektu oseli první tři testovací políčka v tramvajových smyčkách Sídliště Řepy, Spořilov a u depa metra v Hostivaři o celkové ploše 270 m2. Na každém z nich použili tři nové osevní směsi rostlin s pracovními názvy květnatá nižší, květnatá vyšší a květnatá suchá, přičemž na jednu směs připadá jednotná pokusná plocha 30 m2. Semena v testovaných i připravovaných unikátních osevních směsích pochází z odolných odrůd rostlin, které výzkumníci nasbírali za uplynulých 25 let na různých lokalitách v ČR a shromáždili v rámci Národního programu konzervace genofondu rostlin. Ve směsích budou využity i novošlechtěné odrůdy založené na materiálech původně sebraných v České republice a na Slovensku.

Celou tiskovou zprávu DPP najdete zde

Obrázek: „Zelený tramvajový pás v Praze 8“, foto: Zeleni.cz

Odkazy na tiskovou zprávu v médiích:

Kategorie aktuality, média.
Počet zobrazení: 298