TZ: Jednička mezi 30 miliony. Roman Pavela z VÚRV patří mezi nejlepší vědce na světě

TZ – 30. 5. 2024 – Docent Roman Pavela z Výzkumného ústavu rostlinné výroby, v.v.i., byl kalifornskou společností ScholarGPS zařazen do mezinárodního seznamu vysoce hodnocených vědců. Data ScholarGPS jsou založena na celoživotní nebo předchozí pětileté aktivitě dané osobnosti, s přihlédnutím ke kvalitě publikací a citacím, bez autocitací. Roman Pavela tak patří mezi 0,05 % nejlepších vědců na světě. V oboru „Industrial crop“ je celosvětovou jedničkou, v oboru „Environmentally friendly“ obsadil skvělé 20. místo.

„Jsme rádi, že plodné publikační výsledky a kvalita práce docenta Pavely byly oceněny,“ zhodnotil RNDr. Mikuláš Madaras, ředitel Výzkumného ústavu rostlinné výroby. „Na práci našich výzkumníků jsme hrdí. I přes nelehké podmínky se nám opakovaně daří uspět v mezinárodní vědecké komunitě, z laboratoří přenášet výsledky do praxe a vědecké poznatky popularizovat.“

Titul Highly Ranked Scholars je udělován výzkumníkům za výjimečný výkon v jejich oborech, společnost zhodnotila pomocí umělé inteligence více než 200 milionů publikací s 3 miliardami citací od více než 30 milionů vědců z 55 tisíc institucí.

Podrobnější výsledky hodnocení Pavelova vědeckého působení i počtu citací si můžete prohlédnout zde: https://scholargps.com/scholars/88208070271648/roman-pavela?e_ref=6e00a79c417cdd37c3a5

„Zemědělský výzkum je důležitý, pomáhá posouvat obor dál, zavádět jeho výsledky do praxe, a tím například i pečovat o životní prostředí. Naši vědci jsou na výborné úrovni, zařazení docenta Romana Pavely na mezinárodní seznam vysoce hodnocených vědců je důkazem, že jsou uznáváni celosvětově. Ministerstvo zemědělství podporuje výzkum částkou vyšší než jedna miliarda korun ročně,“ řekl ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL).

Doc. Ing. Roman Pavela, Ph.D., patří mezi mezinárodně uznávané vědce v oblasti výzkumu rostlinných biologicky aktivních látek. Na vrcholu žebříčků vysoce citovaných vědců se objevuje pravidelně. Patří také mezi úspěšné pracovníky Výzkumného ústavu rostlinné výroby, v.v.i, kterým se daří získané poznatky implementovat do praxe v podobě mnoha výrobků celospolečenské relevance. Je rovněž nositelem ocenění Česká hlava (2013) za vývoj environmentálně bezpečných přípravků na ochranu rostlin nebo Zlatý klas (2x 2021 a 2023) za adaptogenní nápoje Erebos a ImmuRelax a sirup Růžový květ, při jehož vývoji byl nově objevený proces konzervace zastudena nazván na jeho počest pavelace.

Kromě hodnotných vědeckých výsledků patří doc. Pavela mezi osobnosti vědy, které se snaží výzkum popularizovat a přiblížit jej pokud možno co nejširší veřejnosti. Popularizuje především využívání bylin v potravinářství a v prevenci různých onemocnění. Propaguje rovněž dlouhodobě oblast vědy, která bývala mediálně opomíjena, a to odvětví praktického využití rostlinných biologicky aktivních látek v podobě přípravků na ochranu rostlin a jejich skloubení s ekologickými principy pěstování.

Kategorie aktuality, média, úspěchy.
Počet zobrazení: 197