Úspěšná Revoluce v zemědělství

První robotický traktor v Česku nepotřebuje řidiče a je plně autonomní. 20. října 2023 jsme ho spolu se zástupci České technologické platformy pro zemědělství představili u nás ve Výzkumném ústavu rostlinné výroby na semináři Revoluce v zemědělství – první zcela autonomní traktor v ČR.

Zemědělci si od vyšší míry automatizace slibují zvýšení efektivity procesů, snížení nákladů v dlouhodobém horizontu a lepší možnost přizpůsobit se potřebám přírody a krajiny. Využití robotických traktorů může do budoucna pomoci i s kritickým nedostatkem pracovních sil v tomto oboru.

„Nové automatizované technologie jsou zde a představují budoucnost zemědělství. Je potřeba, aby si získaly důvěru nejen zemědělců, a také je před námi řada legislativních a praktických otázek. Nezbytná bude spolupráce zemědělců, výzkumníků, státní správy i soukromého sektoru. V našem ústavu pracuje 150 odborníků ze segmentu rostlinné výroby, kteří se mohou podílet na tom, aby nové technologie našly v zemědělství brzy šiřší využití,“ okomentoval představení robotického traktoru RNDr. Mikuláš Madaras, Ph.D., ředitel Výzkumného ústavu rostlinné výroby.

 

Na konferenci také vystoupili zástupci z Ministerstva zemědělství ČR, Ministerstva dopravy ČR i Ministerstva životního prostředí. Nechyběl samozřejmě AGbot, jak se nový, plně autonomní pásový polní traktor nazývá. Tento stroj je možné osadit běžným zemědělským nářadím, závěsovou technikou, jako jsou kypřiče, postřikovače, secí stroje, rozmetadla apod.

Akce byla atraktivní i pro novináře a objevila se v mnoha médiích, například v Pražském deníku, na iDnes.cz či na Seznam Zprávy.

 

 

 

Kategorie akce, aktuality.
Počet zobrazení: 484