Čeští vědci odhalují dosud nejasný vliv pesticidu na včely skrze nedávno popsaného parazita

Studie v prestižním světovém periodiku Science of the Total Environment odhaluje, že pesticidní látka imidakloprid má negativní vliv na množení parazita ve střevech včely medonosné. Jediná xenobiotická sloučenina, v tomto případě rizikový pesticid, může vyvolat škodlivé účinky skrze střevního parazita včel Lotmaria passim. Již velmi malé a realistické vystavení včel imidaklopridu v koncentraci 2,5 μg/l zvyšuje infekci střevního parazita L. passim. Parazit se pak může rychleji šířit i do okolních včelstev.

Nové údaje potvrzují škodlivé účinky imidaklopridu na přírodní systémy. Imidakloprid je pro použití v zemědělství jako prostředek na ochranu rostlin v EU zakázán, běžně se však používá v Kanadě, Spojených státech amerických, Brazílii a jinde mimo EU. Rozdílný přístup EU a okolního světa v regulaci pesticidů má za důsledek rozdílný vliv na opylovače, ale také nerovné podmínky pro zemědělce.

Je však potřeba zmínit, že tento pesticid se i v EU běžně používá v jiné skupině pesticidů, které označujeme jako biocidy. Najdeme jej např. v prostředcích proti mravencům či v obojcích proti klíšťatům a blechám. Zde však tato látka nepředstavuje riziko pro opylovače, pro které byl imidakloprid v EU zakázán.

Autory jsou za Výzkumný ústav rostlinné výroby Tomáš Erban, Bruno Sopko a Martin Markovič. Na základě výsledků výzkumu podpořeného Ministerstvem zemědělství byly získány nové poznatky a také byla optimalizována metodika pro hodnocení rizik interakce pesticidů a L. passim.

 

1-s2.0-S0048969723055985-main
Kategorie aktuality, publikace, výzkum.
Počet zobrazení: 345