Příběh zemědělství – Noc vědců v NZM, Praha, 6. 10. 2023

Na Noci vědců v pražském Národním zemědělském muzeu se představí výzkumníci z různých oblastí živočišné i rostlinné výroby, lesního hospodářství, vodohospodářství i potravinářství.Na více než dvou desítkách stanovišť jsou pro malé i velké návštěvníky připraveny ochutnávky nejnovějších vědeckých pokusů, ukázky nemodernějších technologií a zemědělské techniky, vědomostní kvízy, dětské soutěže, zajímavé přednášky, workshopy, komentované prohlídky i degustace. Noc vědců začíná v 17 hodin, vstup na akci je zdarma.

Vědci z VÚRV si na Noc vědců, jejíž letošní téma je TAJEMSTVÍ, připravili pestré expozice a přednášky!

Najdete nás na tajuplných stanovištích:

 • Co se skrývá v obilce

     Ukázky zrn netradičních pšenic (jednozrnka, dvouzrnka, špalda, durum). Otestujte kvalitu lepku na pohled identických odrůd pšenice a ochutnejte výrobky z netradičních obilovin. V čem se liší od běžného pečiva?

 • Tajemství révy vinné

      Budeme-li trpělivě zkoumat její vlastnosti, terroir místa, vliv počasí a pečlivě zpracovávat hrozny…teprve pak vám réva vinná poodhalí všechny své skryté barvy, vůně a chutě.

 • Včelí mystérium

      Prozkoumejte včelí úl, zaposlouchejte se do řeči včel a seznamte se s různými rolemi, kterými včela za svůj život prochází. Ochutnávka medů i výroba trubčího mléka.

 • Odhalte tajemství přirozené regulace!

      Drátovec, zápředníček, třásněnka. Zní vám to tajemně? Ukázky škůdců (nejen) zahradních plodin a jejich bezobratlých nepřátel. Poradna, jak na ně.

 • Pokladnice jménem genová banka

      Co se stane, když z planety zmizí plodina, kterou pěstujeme pro přípravu jídla? Genové banky uchovávají genetické informace rostlin a hrají klíčovou roli v ochraně rozmanitosti života a udržitelného zemědělství.

 • Co si povídá satelit s traktorem

      Ukážeme vám, jak se získávají a zpracovávají data pro mapové podklady používané v zemědělství. Uvidíte různé ukázky senzorů na bezpilotních zařízeních a vyzkoušíte si, jak se řídí.

 • Houby ze skleníku aneb Malé mykologické zahrady

      Už vás nebaví hledat houby v lese? Je možné si je vypěstovat! O houbách významných v zemědělství v podobě, jak je neznáme.

 • Záhadná kryoprezervace

      Pěstování rostlin v in vitro podmínkách. Kryoprezervace pro zachování rozmanitosti rostlin.

 • Najdi je

      Zajímá tě svět kolem a hmyz předavším? Tak právě projekt NAJDI.JE je jako dělaný pro tebe! Zastav se na našem stanovišti a zapoj se do pátracích akcích po hmyze, který k nám byl zavlečen a dělá neplechu.

Připravili jsme pro vás tyto mysteriózní přednášky:

 • Tajemství interakcí mezi bezobratlými a rostlinami

           Ing. Hana Vašková, Ph.D., v 19 hodin

           O biodiverzitě rostlin a bezobratlých a jejich vzájemných interakcích. Možnosti využití v zemědělské praxi.

 • Tajemství genetických zdrojů rostlin

           Petr Lenoch, v 19.30 hodin

           Víte, že existuje místo, kde se uchovávají semena rostlin? Odhalte tajemství, které ukrývá trezor jménem genová banka.

 • Tajemství skrytá v mapách

          Ing. Jan Lukáš, Ph.D., ve 20 hodin

          Informace jsou pro rozhodování zemědělců klíčové. Jejich zpracování a interpretaci pomáhají mapové formy zobrazení. Jak vznikají a k čemu se používají.

 • Skrytý svět hub v rostlinách

          RNDr. David Novotný, Ph.D., ve 20.30 hodin

          Podobně jako v tělech lidí žijí bakterie, i rostliny mají své druhy „spřátelených“ hub. Endofytické houby žijí uvnitř rostlinných pletiv. Máme se jich bát?

 • Bude mít lidstvo po roce 2123 co jíst?

          Ing. Jiří Zámečník, CSc., ve 21 hodin

          Tajemství dlouhodobého zachování života. Kde najdeme teplotu -200 °C? Existují kryonauti? Lze pozastavit život? Pomůže nám k tomu totipotence buněk? Jak uchovat biodiverzitu rostlin?

 • Věda pro všechny

         Nela Gloríková, Mgr. Hana Platková, ve 21.30 hodin

        Přednáška plná hmyzáků a možná i trochu mimozemských invazí. Přidej se k nám a zjisti, jak můžeme společně přispět k lepšímu porozumění světu kolem nás.

 

 

Kategorie akce.
Počet zobrazení: 580