VÚRV na Letní Floře Olomouc 2020

I v letošním roce se VÚRV, v.v.i. účastnil Letní Flory Olomouc, od 20. do 23. srpna, v pavilonu H. Podrobnější informace na odkazu Doprovodný program, v části Výzkumná laboratoř rostlin. Letní etapa měla za 4 dny konání celkovou návštěvnost 15 tis. lidí, viz tisková zpráva výstaviště nebo článek z regionálního deníku

Laboratoř v pavilonu H nabídla ukázky laboratorních technik, nové trendy, výzkumy a inovace ze světa rostlin. Ve filmovém sále byly promítány populárně-naučné časosběrné filmy o rostlinách a rovněž se uskutečnily odborné přednášky.

Expozice olomouckého pracoviště Výzkumného ústavu rostlinné výroby, v.v.i. byla letos opět věnována semenům a jednosemenným plodům zelenin a léčivých, aromatických a kořeninových rostlin. Pozornost byla tentokrát soustředěna na semenářství různých druhů těchto plodin, přesněji posklizňovou úpravu semen (různé způsoby čistění, ruční i mechanizované, třídění, posklizňové dozrávání, obrušování) a jejich klíčení. Pracovníci seznámili veřejnost s pojmy jako dormance, stratifikace, skarifikace aj. Mnohé z představovaných procesů si návštěvníci mohli i sami vyzkoušet.

Součástí naší expozice byla velké plakáty s klasifikací plodů (suché, dužnaté, pukavé, nepukavé, rozpadavé) s příklady z našich genofondových kolekcí a fotkami z toho, jak u nás provádíme jejich čístění a různou další úpravu. Součástí byla i předseťová příprava (skarifikace, stratifikace, obalování osiva apod.) a klíčení v laboratorních podmínkách.

Kateřina Smékalová

\"\"

\"\"

 

\"\"

Kategorie aktuality.