New varieties of foxtail millet and sorghum developed in the CRI

Foxtail millet and sorghum are crops with increasing importance in recent climatic changes. Its fast growing, drought tolerance and nutritional quality are of very interesting values. All crops are tolerant to pests and diseases. Seeds are able to develop well even in lack of water in the soil, what is important for their use as […]

Oslavili jsme sté výročí vzniku republiky

Ve středu 12. září 2018 se v našem ústavu konal seminář na téma „Rozvoj zemědělského výzkumu od roku 1918 do současnosti“, který byl s navazujícím Dnem otevřených dveří a dožínkovou slavností organizován u příležitosti oslav výročí 100 let od vzniku samostatného československého státu.

Monitoring škůdců polní zeleniny – 24. týden

Po srážkách se znovu obnovil nálet škůdců, početnost (škodlivost) zůstává odlišná pozemek od pozemku. S postupným dozráváním řepek se bude zvyšovat přelet z řepek na brukvovitou zeleninu, kde se objevuje tradiční komplex škůdců (zápředníček, molice, mšice zelná, dřepčíci).

Genetické zdroje – odpočet klasů na plochu

Jednou z velmi důležitých charakterizací porostů genetických zdrojů je odpočet klasů na plochu.  Dne 10. 6. 2024 pracovníci genové banky provedli tuto aktivitu u kolekce GZ jarních pšenic. Preciznost odpočtu klasů je velmi důležitá. Porostům pšenic za minulé období (konec května a začátek června) velmi prospěly dešťové srážky, které se promítly do lepší vitality porostů. […]

Odrůdové pěstební technologie u ozimé pšenice

Přijďte si prohlédnout odrůdové pokusy v Chrášťanech u Rakovníka (možnost individuálních prohlídek) V odrůdových pokusech založených na stanovišti v Chráštanech u Rakovníka sledujeme od roku 2006 vliv různého zpracování půdy a různé intenzity výživy a ochrany rostlin na výnos zrna odrůd ozimé pšenice s různou odolností ke stresům.