Monitoring škůdců polní zeleniny – 21. týden

Početnost i druhové složení podobné minulému týdnu, s ohledem na počasí bude podobné až do konce týdne. Škodlivost zůstává lokální, prahy škodlivosti jsou překročeny jen na některých pozemcích nebo jeho částech. Přibývá vpichů v řapících brukvovitých rostlin od krytonosců, larvičky vyžírají chodbičky, ale dospělců je málo.

>

Jarní mrazíky a poškození řepek

Teplá zima způsobila urychlení růstu a vývoje rostlin řepek téměř o 3 až 4 týdny. Už během dubna se většina porostů řepek dostala do fáze kvetení, která je nejcitlivější k mrazům. A právě v tu dobu, od 18. do 26. dubna 2024, se postupně vyskytovaly ranní mrazíky v jednotlivých regionech ČR.

>

TZ: Jednička mezi 30 miliony. Roman Pavela z VÚRV patří mezi nejlepší vědce na světě

TZ – 20. 5. 2024 – Docent Roman Pavela z Výzkumného ústavu rostlinné výroby, v.v.i., byl kalifornskou společností ScholarGPS zařazen do mezinárodního seznamu vysoce hodnocených vědců. Data ScholarGPS jsou založena na celoživotní nebo předchozí pětileté aktivitě dané osobnosti, s přihlédnutím ke kvalitě publikací a citacím, bez autocitací. Roman Pavela tak patří mezi 0,05 % nejlepších […]

>

Pozvánka: Den fascinace rostlinami s VÚRV

Pojďte být s námi fascinováni rostlinami! 16. května otevíráme brány a v našem ruzyňském areálu na vás čeká více než dvacítka poutavých stanovišť!Nahlédněte do trezorů naší genové banky, poznejte, jaký je život ve skle, seznamte se s televizní zahrádkou a těšte se na molekulární hrátky. Pochovejte si včely, nachytejte s námi mšice a poznejte plevele […]

>

Potřebuje o třetinu méně vody než kukuřice

Rozhovor Ing. Jiřího Hermutha, pracovníka oddělení genové banky ve VÚRV, v.v.i. s plodinovou specialistkou ze společnosti Syngenta o čiroku, jeho pěstování a hlavních způsobech využití. Čirok (Sorghum) je zemědělsky významný rod rostlin z čeledi lipnicovité. Pěstuje se jako obilovina, např. na výrobu mouky a používá se též ke krmným nebo technickým účelům.

>