OBRAZOVÝ ATLAS PLEVELŮaeopo

Aegopodium podagraria L.

Bršlice kozí noha

Název EWRS:  AEOPO
Anglický název:   Ground - elder
Německý název:  Geifuss
               
Botanické zařazení:
 Miříkovité / Apiaceae
Biologická charakteristika:
 Vytrvalá rostlina úporně setrvávající na stanovišti v tzv. hnízdech, ze kterých se velmi rychle šíří do okolí.Rostliny vytvářejí přímé lodyhy, hranatě rýhované, větvené, duté, vysoké až 1 m. Dolní listy dlouze řapíkaté, peřenosečné. Květenství jsou okolíky s 10 - 20 okolíčky. Má mimořádnou rozmnožovací schopnost. Rozmnožuje se generativní i vegetativní cestou. Nažky jsou po dozrání téměř neklíčivé. Po přezimování klíčivost stoupá. Nejvíce se rozmnožuje z kořenových výběžků, které jsou velmi křehké a mají vysokou regenerační schopnost.
Výskyt a hospodářský význam:
 Patří mezi velmi nebezpečné plevele. Vyskytuje se po celém území České republiky na zemědělské i nezemědělské půdě. Vyskytuje se však především v zahradách, zahradnictvích, školkách, okrasných dřevinách, trávnících, sadech. Na ornou půdu vstupuje z mezía příkopů, následně se šíří mechanizací po pozemcích. Problémem je vysoká regenerační schopnost kořenových výběžků. Říká se o ní, že je téměř nevyhubitelná.
Škodlivost:
 Má vysokou konkurenční schopnost, prosadí se ve všech kulturních rostlinách. Škodí ve všech plodinách kde se vyskytuje, žádná kulturní rostliny není schopna se s bršlicí kozí nohou konkurenčně vypořádat.