domů    
kontakty    
databáze    
meteostanice    
DMS    

Monitoring škůdců polní zeleniny

Stejně jako v roce 2018, tak i v roce 2019 provádějí pracovníci výzkumného týmu Integrovaná ochrana zemědělských plodin proti škůdcům, z Výzkumného ústavu rostlinné výroby, v.v.i. v Praze – Ruzyni týdenní monitoring škůdců polní zeleniny (od 1. dubna do 31. října) pro potřeby členů Zelinářské unie Čech a Moravy i dalších pěstitelů zeleniny.
Garant: dr. K. Holý
   
 

24. týden 2019
Dospělců molic přibývá, v některých plodinách může být problém s prodejem. Na malých rostlinách s polovzpřímenými listy se dají dospělci molic dobře hubit spolu s dřepčíky. Kde je to možné, ponechat sklizené porosty brukví na pozemku. Nalétnou na ně molice a vykladou se (lapací rostliny) – při zaorání nepohyblivé nymfy a část dospělců uhyne.
Škodlivost dřepčíků je konstantní, naletují nové mšice zelné, kolonie zatím malé – neškodí. Objevují se jednotlivě housenky zápředníčka polního, na poli viděny vyšší počty motýlů, začít sledovat výskyt housenek. Létá osenice polní, ale housenky zatím nenalezeny. Mandelinka na ošetřených plochách výjimečně, larvy a dospělci nalézány na zaplevelujících bramborách v následných plodinách – biologická ochrana. Z celeru mšice téměř zmizely – sežrala je slunéčka.
 
Celou zprávu za 24. týden 2019 najdete zde

Molice vlaštovičníková – dospělec, černá vajíčka krátce před líhnutím a nymfy 1. instaru (označeny šipkou)

 

Archiv zpráv za rok 2019

23. týden 

22. týden

21. týden

20. týden

19. týden

18. týden 

17. týden 

16. týden 

15. týden

14. týden

Výskyt a rychlost degradace reziduí pesticidů v zelenině (zveřejněno 30.01.2019)

Message
zavřít