domů    
kontakty    
databáze    
meteostanice    
DMS    

Monitoring škůdců polní zeleniny

Stejně jako v roce 2018, tak i v roce 2019 provádějí pracovníci výzkumného týmu Integrovaná ochrana zemědělských plodin proti škůdcům, z Výzkumného ústavu rostlinné výroby, v.v.i. v Praze – Ruzyni týdenní monitoring škůdců polní zeleniny (od 1. dubna do 31. října) pro potřeby členů Zelinářské unie Čech a Moravy i dalších pěstitelů zeleniny.
Garant: dr. K. Holý
   
 

16. týden 2019
Chladný konec minulého týdne škůdce zbrzdil ve vývoji, spektrum škůdců se příliš nemění. Nově přibyli první dřepčíci na brukvích a nymfy třásněnek na cibuli. Teploty se mají zvyšovat, koncem týdne by už mohli na některých lokalitách dřepčíci škodit – začít s monitoringem. Rizikoví zůstávají drátovci, lokálně i osenice.
Celou zprávu za 16. týden 2019 najdete zde

 Na odkrytých výsadbách první dospělci a poškození od dřepčíků

 

15. týden 2019
Výskyt škůdců shodný s předchozím týdnem. Zvyšuje se aktivita drátovců a osenic, které mohou poškodit výsevy a výsazy. Na ozimé cibuli mohou lokálně škodit třásněnky, ostatní škůdci v porostech zatím nezjištěni. V porostech místy velice hojné různé druhy samotářských včel - na zelenině neškodí, hledají zde vodu a místo k hnízdění.
Celou zprávu za 15. týden 2019 najdete zde.


Samotářské včely mohou na poli vytvářet roje i o stovkách jedinců – létají rychle a nízko nad povrchem půdy

 

14. týden 2019

S oteplováním bude docházet ke zvyšování aktivity škůdců žijících v půdě (drátovci, housenky osenic) a poškození výsevů a výsazů. Na ozimé cibuli mohou lokálně škodit třásněnky, ostatní škůdci zatím nezjištěni... 
Celou zprávu za 14. týden 2019 najdete zde.

Drátovci jsou v časném jaru nejrizikovější škůdci zeleniny

 

 

Výskyt a rychlost degradace reziduí pesticidů v zelenině (zveřejněno 30.01.2019)

Message
zavřít