Porozumění potenciálu medu prostřednictvím proteinů


13.05.2019

Významný výsledek VÚRV, v.v.i.
Společnost American Chemical Society – největší vědecká komunita na světě vydala tiskovou zprávu k významnému výsledku autorů z VÚRV, v.v.i. Výsledek byl vybrán vzhledem k potenciálnímu zájmu široké veřejnosti (společenská relevance).

Článek přijatý do vědeckého časopisu Journal of Natural Products byl vybrán společností American Chemical Society (ACS) do týdenního přehledu Weekly PressPac. ACS tak 8. května 2019 vydala tiskovou zprávu pod názvem „Understanding the power of honey through its proteins“. Obdobné tiskové zprávy k tomuto výsledku jsou zveřejněny i na dalších významných zahraničních portálech, jako jsou ScienceDaily, AAAS (American Asociation of the Advancement Science) či PhysOrg.

Autory za Výzkumný ústav rostlinné výroby, v.v.i. jsou RNDr. Tomáš Erban, Ph.D. a Mgr. Elena Shcherbachenko z výzkumného týmu "Biologicky aktivní látky v ochraně plodin". Tento výsledek vznikl za podpory projektu Ministerstva zemědělství – NAZV QK1820088.

Význam výsledku je především v tom, že zcela zásadním způsobem obohacuje naše znalosti o proteinech v medu. Tato studie překonala všechny předešlé publikace na tomto poli a ukázala, že až dosud byly poznatky o proteinech medu jen částečné. Získané poznatky mají velký potenciál využití v medicíně, ale třeba i prokazování původu a pravosti medu.
Med je využíván pro léčbu řady chorob, zejména horních cest dýchacích, a jeho potenciál je i v léčbě imunitních onemocnění, rakoviny, popálenin a hojení ran. Poznatky z této studie otevírají další možnosti výzkumu na tomto poli a odhalují obrovské léčebné možnosti medu.

Citace výsledku:
Tomas Erban, Elena Shcherbachenko, Pavel Talacko, Karel Harant.
The Unique Protein Composition of Honey Revealed by Comprehensive Proteomic Analysis: Allergens, Venom-like Proteins, Antibacterial Properties, Royal Jelly Proteins, Serine Proteases, and Their Inhibitors.
Journal of Natural Products, 2019 
DOI: 10.1021/acs.jnatprod.8b00968

 

Všechny aktuality

Message
zavřít