Oslavili jsme sté výročí vzniku republiky


17.09.2018

Ve středu 12. září 2018 se v našem ústavu konal seminář na téma „Rozvoj zemědělského výzkumu od roku 1918 do současnosti“, který byl s navazujícím Dnem otevřených dveří a dožínkovou slavností organizován u příležitosti oslav výročí 100 let od vzniku samostatného československého státu.
Přednášky o vývoji výzkumu a nejdůležitějších dosažených výsledcích v rámci tří výzkumných směrů ústavu přednesli Mgr. Jan Lipavský (výživa rostlin, agroekologie), prof. Václav Kůdela (rostlinolékařství) a Ing. Ladislav Dotlačil (genetika a šlechtění rostlin). O vývoji zemědělského výzkumu na Slovensku referoval Ing. Timotej Miština, bývalý ředitel VÚRV v Piešťanoch (přednáška ke stažení zde). Dále zazněly přednášky dr. Mikuláše Madarase, doc. Soni Štrbáňové, prof. Václava Vaňka, Ing. Jana Valkouna, dr. Pavla Nováka, Ing. Martina Sedláčka a prof. Jany Albrechtové. Na seminář navázal slavnostní večer s hudebním vystoupením.
Druhý den oslav již byl pořádán v méně formálním duchu – návštěvníci Dne otevřených dveří měli možnost si volně projít celý areál VÚRV, v.v.i. a prohlédnout vybrané laboratoře. Naši vědci jim ukázali například pěstování rostlin v hydroponii, přípravu půdních vzorků pro analýzy, sklad genové banky nebo postup uchovávání částí rostlin při extrémně nízkých teplotách. V parku u hlavní budovy je pak čekaly ukázky skladištních škůdců a přehlídka dronů, které zaujaly děti i dospělé. Zblízka si také mohli prohlédnout výstavu zemědělské techniky.
Pro malé děti byl nachystaný speciální program s názvem „Mladý vědec“, kde mohly pozorovat škůdce rostlin pod mikroskopem, ochutnat produkty související s výzkumem anebo si zasadit obilí. Velkým lákadlem byl také skákací hrad v podobě kombajnu. Celkem nás navštívilo téměř 150 účastníků – dětí a učitelů z mateřských a základních škol, rodin s dětmi a zájemců o rostliny i jejich využívání.
Dvoudenní oslavy byly zakončeny dožínkovou slavností, kde ředitel dr. Jiban Kumar poděkoval zaměstnancům za dosavadní práci a vedoucí Odboru pokusných stanic Ing. Václav Merunka zhodnotil průběh letošní sklizně. Řediteli byl předán symbolický dožínkový věnec a celé odpoledne doprovodila cimbálová hudba.
U příležitosti oslav byl vydán také almanach s názvem „Výzkumný ústav rostlinné výroby v československém a českém zemědělském výzkumu“.

Všechny aktuality

Message
zavřít