Monitoring výskytu škůdců polní zeleniny


17.04.2018

V roce 2018 provádí pracovníci výzkumného týmu Integrovaná ochrana zemědělských plodin proti škůdcům, z Výzkumného ústavu rostlinné výroby, v.v.i. v Praze – Ruzyni týdenní monitoring škůdců polní zeleniny (od 1. dubna do 31. října) pro potřeby členů Zelinářské unie Čech a Moravy i dalších pěstitelů zeleniny.
Garanti: dr. K. Holý a Ing. K. Kovaříková (příp. dr. O. Douda a prof. F. Kocourek)

Výskyt škůdců zeleniny v 16. týdnu 2018
Vzhledem k ochlazení na začátku 16. týdne nebyla zaznamenána aktivita škůdců. S postupným oteplováním lze očekávat zvýšenou aktivitu zejména dřepčíků. Současně se mohou vyskytovat drátovci a třásněnky, které byly zaznamenány již v minulých týdnech. Nadzemní části zelí, špenátu, celeru, kedluben a salátu byly zatím bez poškození. Již se objevují první predátoři (slunéčka) v porostech. Celou zprávu naleznete zde.

Výskyt škůdců zeleniny ve 14. týdnu 2018
Se začátkem oteplení lze očekávat zvýšenou aktivitu škůdců, kteří se po ukončení diapauzy začnou postupně objevovat v porostech. V současné době představují riziko především druhy žijící v půdě (drátovci, housenky osenic), z druhů škodících na nadzemních částech rostlin jsou rizikové třásněnky na ozimé cibuli.
Celou zprávu naleznete zde.
 

Všechny aktuality

Message
zavřít