New varieties of foxtail millet and sorghum developed in the CRI

Foxtail millet and sorghum are crops with increasing importance in recent climatic changes. Its fast growing, drought tolerance and nutritional quality are of very interesting values. All crops are tolerant to pests and diseases. Seeds are able to develop well even in lack of water in the soil, what is important for their use as […]

Oslavili jsme sté výročí vzniku republiky

Ve středu 12. září 2018 se v našem ústavu konal seminář na téma „Rozvoj zemědělského výzkumu od roku 1918 do současnosti“, který byl s navazujícím Dnem otevřených dveří a dožínkovou slavností organizován u příležitosti oslav výročí 100 let od vzniku samostatného československého státu.

Vznik Rady pro transfer výsledků výzkumu VÚRV, v. v. i.

Dnem 1. května 2021 vznikla Rada pro transfer výsledků výzkumu VÚRV, v. v. i. (RTVV). Tento nový orgán je zaměřen na oblast hodnocení společenské relevance činností a výsledků výzkumu a na oblast uplatnění výsledků výzkumu v praxi. Posláním nové rady je pomoci ústavu k tvorbě a lepšímu přenosu výsledků směrem ke koncovým uživatelům.

Čiroková siláž v chovu dojnic. Jaké jsou výhody?

Sorghum ID News 3. 5. 2021: Za účelem zodpovězení této otázky uspořádal Výzkumný ústav rostlinné výroby v Praze-Ruzyni ve spolupráci se společností Seed Service s.r.o. polní den na výzkumné stanici v Ivanovicích na Hané, během kterého se diskutovalo o mnoha tématech. Originální článek v angličtině najdete zde. Úvodní foto: Jana Pančíková

Sorghum silage in dairy farming. What are the benefits?

Sorghum ID News 03 May 2021: On September 22th 2020, the Ivanovice na Hané experimental station of the Prague-Ruzyně Crop Research Institute offered a complete program on silage sorghum and its benefits in dairy farming: trials, presentations and numerous exchanges on the stands allowed visitors to gather very broad information on this culture still little […]

Důležitá informace pro odborníky, poradce a pěstitele zelenin

Vážení odborníci, poradci a pěstitelé zelenin, rádi bychom Vás informovali, že již druhým rokem je řešen mezinárodní projekt EU H2020 (Horizon) SmartProtect „Inteligentní zemědělství pro inovativní ochranu rostlin: využití pokročilých metodik a technologií“, se zaměřením na zeleniny.

Monitoring škůdců polní zeleniny – 18. týden

18. týden 2021 Na polích jsou ve vyšším počtu pouze drátovci, ostatní druhy vyčkávají na teplejší počasí. Dlouhé období nízkých teplot může způsobit masovou migraci škůdců – během několika dní obsadí celé pole a začnou škodit na nezakrytých porostech. 

Memorandum o spolupráci s Pekárnou Praktika s.r.o.

Tisková zpráva VÚRV, v.v.i., 4. 5. 2021 – Dne 3. května 2021 podepsali ve VÚRV, v.v.i. ředitel RNDr. Mikuláš Madaras, Ph.D. a vlastník (jednatel) pekárny a mlýnu Pekárna Praktika s.r.o. pan Tomáš Solák (Bělehradská 66/990, Praha 2 – Vinohrady, www.pekarnapraktika.cz) memorandum o vzájemné spolupráci.

Letošní chladné jaro a obsah dusíku v půdě

Během letošního chladného dubna se mineralizovalo z půdní zásoby menší množství živin, včetně dusíku. Větší uplatnění než v minulých letech měla při projevech nedostatku živin na nových listech aplikace listových hnojiv se sírou, fosforem a dalšími živinami, které jsou přijímány z půdy při vyšších teplotách (viz Agrorisk.cz).

VÚRV, v.v.i. opět mezi nejlepšími

Rada pro výzkum, vývoj a inovace dne 19. 4. 2021 zveřejnila hodnocení vybraných výsledků výzkumu za rok 2019 (tzv. Modul 1). Do hodnocení předkládají každoročně všechny české výzkumné organizace své nejlepší výsledky, jejichž kvalita je následně hodnocena stupněm 1 (nejvyšší) až 5. Pro hodnocení organizací je pak důležitý zejména počet a podíl výsledků se stupněm 1 […]