New varieties of foxtail millet and sorghum developed in the CRI

Foxtail millet and sorghum are crops with increasing importance in recent climatic changes. Its fast growing, drought tolerance and nutritional quality are of very interesting values. All crops are tolerant to pests and diseases. Seeds are able to develop well even in lack of water in the soil, what is important for their use as […]

Oslavili jsme sté výročí vzniku republiky

Ve středu 12. září 2018 se v našem ústavu konal seminář na téma „Rozvoj zemědělského výzkumu od roku 1918 do současnosti“, který byl s navazujícím Dnem otevřených dveří a dožínkovou slavností organizován u příležitosti oslav výročí 100 let od vzniku samostatného československého státu.

Monitoring škůdců polní zeleniny – 16. týden

16. týden 2021 Postupné oteplování zvyšuje výskyt hmyzu. Na polích jsou nyní nejčastěji k vidění dospělci různých dvoukřídlých, ale většina z nich nepatří mezi škůdce. Stoupá škodlivost půdních škůdců (drátovci, housenky můr), kteří se stahují k mladým rostlinám. Na cibuli mohou lokálně škodit třásněnky.

Memorandum o spolupráci

Tisková zpráva VÚRV, v.v.i. 19. 4. 2021 – Dne 16. 4. 2021 ve Svijanech podepsali ředitel VÚRV, v. v. i. RNDr. Mikuláš Madaras, Ph.D. a vlastník (jednatel) Mlýnu Perner Svijany spol. s.r.o. pan Daniel Perner memorandum o vzájemné spolupráci.

Čirok a béry z ruzyňského šlechtění

Jednou z možností udržitelného zemědělství je i cílené šlechtění a pěstování multifunkčních plodin (odrůd), které mají nižší náročnost na potřebu vody, pesticidů, minerálních hnojiv a přitom poskytují dostatečně vysoké výnosy jak pro krmné účely, tak i pro produkci nutričně kvalitních potravin.

Jak přezimovaly meziplodiny?

Pomalu nastává čas pro zajištění osiva  meziplodin pro strniskové výsevy po sklizni hlavních plodin. Při výběru vhodných druhů a jejich směsí je nutné, kromě cíle zařazení meziplodiny, zvážit konkrétní podmínky pozemku a průběhu počasí.