New varieties of foxtail millet and sorghum developed in the CRI

Foxtail millet and sorghum are crops with increasing importance in recent climatic changes. Its fast growing, drought tolerance and nutritional quality are of very interesting values. All crops are tolerant to pests and diseases. Seeds are able to develop well even in lack of water in the soil, what is important for their use as […]

Oslavili jsme sté výročí vzniku republiky

Ve středu 12. září 2018 se v našem ústavu konal seminář na téma „Rozvoj zemědělského výzkumu od roku 1918 do současnosti“, který byl s navazujícím Dnem otevřených dveří a dožínkovou slavností organizován u příležitosti oslav výročí 100 let od vzniku samostatného československého státu.

Pokusům s ozeleňováním tramvajových tratí se daří

Pokusům s ozeleňováním tramvajových tratí se daří, vědci i dopravní podnik mají po tříletém výzkumu nadějné vyhlídky TZ 16. 1. 2023 – Jak to vypadá s nízkoúdržbovými travními koberci, které byly položeny v listopadu 2021 na tramvajové trati na Břevnově, a s květnatými porosty ze speciálních osivových směsí na tramvajových točnách?

Pěstební technologie béru italského

Jedním z hlavních řešení v současné době se uvádí šlechtění a výběr odolnějších druhů a odrůd, které se lépe přizpůsobí dostupnosti vody v půdě a které budou odolnější vůči novým klimatickým podmínkám. Cílem předkládané pěstební technologie je nabídnout zemědělské praxi alternativní plodinu bér italský /vlašský/ [Setaria italica (L.) Beauv.] s českými vyšlechtěnými odrůdami

Růst a vývoj porostů ozimů na přelomu roku 2022/2023

Celkově příznivý podzim pro růst a vývoj porostů ozimů byl v druhé dekádě prosince 2022 vystřídán mrazivými dny, se souvislou sněhovou pokrývkou po celém území ČR. V tomto období, kdy teploty v nížinách klesaly pod -15 °C, však byly porosty ozimých obilnin chráněny sněhovou pokrývkou.

Přezimování strniskových meziplodin

Strniskové meziplodiny jsou velmi účinným nástrojem ochrany půdy po sklizni hlavní plodiny. Pozitivní přínosy meziplodin jsou zemědělské veřejnosti dobře známé. Přínosy meziplodin jsou však přímo vázané na termín výsevu a založení porostu.

Pěstební technologie pro oves

Metodika popisující vhodné technologie pěstování ovsa setého a ovsa nahého je ke stažení zde nebo k prohlédnutí níže. Autorský kolektiv: Ing. Jana Chrpová, CSc., RNDr. Veronika Dumalasová, Ph.D., Mgr. Alena Hanzalová, Ph.D. (Výzkumný ústav rostlinné výroby, v.v.i.) Ing. Marie Chourová (Výzkumné centrum SELTON, s.r.o.)

Poradenství pro praxi (2023)

I v roce 2023 Vám rádi poradíme, a to zdarma. Odborné konzultace totiž opět poskytujeme v rámci dotačního titulu 9.F.i. „Odborné konzultace“ (zemědělské národní dotace pro rok 2023). Můžete se tedy obracet na pracovníky Poradenské centra, příp. rovnou na specialisty z jednotlivých oblastí.